• POPTÁVKA CENY / POPTÁVKA
  • ks

Vysvětlení čistoty mědi: jakosti, specifikace 4N až 6N, testy a kontroly nákupu

Nákupní objednávka, která zní „čistota mědi: minimum 99,99 % Cu“, stále ponechává tři věci nedefinované: které nečistoty byly počítány, jak byl měřen kyslík a která metoda toto číslo přinesla. Pozemky, které uspokojí číslo v titulku, mohou stále prasknout během pájení vodíkem nebo vytlačit z okna proces rozprašování.

Zacházejte s čistotou mědi jako se čtyřdílným balením: jakost zkoušky, obsah kyslíku, jednotlivé stropy nečistot a analytická metoda, která se za nimi skrývá. Kupující, kteří specifikují pouze procento, přijímají definici čistoty dodavatele a definice se liší. Následuje jak stupnice známek, kde kyslík rozhoduje o výsledku, jak se každý test chová a co patří do specifikace.

Co vlastně měří stupeň čistoty mědi

Stupně čistoty jsou rozpočty, nikoli skóre. Počet písmen je počet devítek a každá devítka navíc snižuje celkový přídavek na všechno, co není měď, zhruba o faktor deset.

  • 3N, 99,9 % Cu: až asi 1 000 ppm dalších prvků dohromady.
  • 4N, 99,99 % Cu: asi 100 ppm dohromady.
  • 5N, 99,999 % Cu: asi 10 ppm dohromady.
  • 6N, 99,9999 % Cu: asi 1 ppm dohromady.

Nákladová křivka má stejný tvar, ale v blízkosti vrcholu prudce strmí. Přechod z 3N na 4N je zušlechťovací práce. Přechod z 5N na 6N znamená kontrolu kontaminace v celém řetězci: tavení, odlévání, obrábění, balení a odběr vzorků.

Známka také nic neříká o tom, jak je rozpočet vynakládán. 4N šarže obsahující 40 ppm železa představuje jiné riziko než 4N šarže obsahující 40 ppm síry nebo fosforu. A „99,99 % rozdílem“ znamená, že nečistoty byly odečteny od 100 %, takže zdědí detekční limity čehokoli, co se náhodou naměřilo. Přímý test s publikovaným seznamem nečistot je informativnější, proto se zeptejte, na jakém přístupu je cenová nabídka založena.

Formulář přidává další proměnnou. Nečistoty a kyslík se během tuhnutí segregují, což znamená, že horní a dolní část odlitého ingotu se mohou lišit více než je analytická chyba. Pozice odběru vzorků je součástí specifikace, nikoli dodatečným nápadem.

High-Purity Copper Ingot for Semiconductor and Display Applications Vysoce čistý měděný ingot pro polovodičové a zobrazovací aplikace Prohlédněte si stupně čistoty od 4N do 7N, vlastní rozměry a exportní balení pro použití v polovodičích, displejích a vakuových komponentách. Zobrazit produkt →

Porovnání stupňů čistoty mědi

Níže uvedená tabulka uvádí rozsahy nejčastěji uváděné ve specifikacích nákupu. Konečné limity vždy vycházejí z řídící normy nebo sjednané smlouvy.

Přibližné příspěvky podle platových tříd; potvrdit konečné limity vůči řídící normě nebo dohodnuté specifikaci.
stupeň Nominální měď Max celkové nečistoty Typický kyslík Vodivost (% IACS)
ETP (C11000) 99,90 % min asi 1000 ppm 200 až 400 ppm 100 až 101
OFE (C10100) 99,99 % min až 100 ppm 5 ppm nebo méně 101 až 102
5N 99,999 % až 10 ppm 2 ppm nebo méně asi 102
6N 99,9999 % až 1 ppm 1 ppm nebo méně 102 a výše

Sloupec vodivosti vysvětluje, proč to většinu kupujících vůbec zajímá. Zhruba jedno procento IACS se rovná asi jednomu procentu přenášené energie a na přípojnici nebo vinutí se tato ztráta stává teplem po dobu životnosti instalace.

Kyslík je jeho vlastní specifikace

Elektrolytická houževnatá smolná měď přenáší kyslík záměrně, typicky 200 až 400 ppm, držený jako částice oxidu mědi. Bezkyslíkaté stupně zůstávají pod asi 5 ppm. Oba mohou tvrdit "přes 99,9% Cu", což je přesně důvod, proč musí být kyslíková čára zapsána samostatně.

Rozdíl se projevuje v obsluze. Ve vodíkové nebo vlhké redukční atmosféře při teplotě pájení tvoří kyslík uvnitř mědi páru na hranicích zrn, což vytváří dutiny a vodíkové křehnutí. Vakuový hardware, pájené sestavy a kryogenní komponenty jsou z tohoto důvodu specifikovány bez kyslíku. Jinde pomáhá kyslík: částice oxidu lámou třísky, takže ETP obrábí čistěji než OFE při vysokých řezných rychlostech a stojí to méně.

Specifikace bezkyslíkaté mědi všude proto kupuje ochranu, kterou možná nepotřebujete, a platí za ni dvakrát, jednou v ceně a znovu v době obrábění.

Jak se ověřuje čistota mědi

Čtyři skupiny testů pokrývají téměř každý požadavek na čistotu a každý z nich odpovídá na jinou otázku.

  1. Stopová chemie: OES pro rutinní řízení výroby, ICP-OES nebo ICP-MS pro nižší detekční limity a GDMS, když tvrzení 5N nebo 6N vyžaduje úplný průzkum nečistot spíše než pevný seznam prvků.
  2. Obsah kyslíku: referenční metodou je fúze inertního plynu. Je destruktivní a citlivý na přípravu vzorku, odkud pochází většina jeho nesouhlasu.
  3. Vodivost: Vířivý proud nebo čtyřbodový odpor sondy, uváděný jako % IACS. Sekundy na čtení a nedestruktivní, ale měří součet všech rozptylových efektů a nedokáže pojmenovat závadný prvek.
  4. Povrchový screening: XRF rychle identifikuje slitiny, přesto je povrchově citlivý a slepý vůči kyslíku, takže nemůže potvrdit bezkyslíkatou třídu nebo limit objemových nečistot.

Toto rozdělení vysvětluje známý spor. Kontrola vodivosti může projít hodně, co by skenování GDMS odmítlo na jediném prvku, jako je síra nebo titan, protože celkový rozptyl zůstává nízký, zatímco místní chemie proces selhává. Pokud je pro vaši aplikaci důležitý jeden prvek, pojmenujte jej a pojmenujte metodu, která jej řeší.

Kde rozhoduje poslední zlomek procenta

Polovodiče a vakuum

Nejjasnějším případem jsou rozprašovací terče. Porézní nebo vměstky nesoucí 5N měděný terč uvolňuje částice na plátku, železná nebo alkalická kontaminace posouvá měrný odpor filmu a těkavé prvky, jako je zinek, pomalu degradují vakuové prostředí. Terče jsou proto objednávány s úplným seznamem nečistot plus obsahem plynu, hustotou a strukturou zrna, protože 99,999 % samo o sobě nepopisuje povrch.

High-Purity Copper Sputtering Target for PVD Thin Films Vysoce čistý měděný rozprašovací terč pro PVD tenké filmy Prohlížejte si měděné terče 5N–6N s přizpůsobitelnými rozměry pro polovodičové, zobrazovací a přesné optické povlaky vyžadující husté, jednotné filmy. Zobrazit produkt →

Přenos výkonu a elektrická vozidla

Přípojnice, vinutí a konektory pracují v pásmu 99,9 až 99,99 %. Zde se čistota převádí přímo na ztráty a ztráty se kumulují po dobu životnosti elektrárny. Obsah kyslíku také mění chování při žíhání během ohýbání a tváření, zatímco smíšená recyklovaná katoda je běžným zdrojem vodivosti, která se nebude opakovat od šarže k šarži.

Oxygen-Free High-Purity Copper Rod C10100/C10200 Vysoce čistá měděná tyč C10100/C10200 bez obsahu kyslíku Zkontrolujte 4N–5N bezkyslíkatou měděnou tyč s nízkým obsahem nečistot, vlastní průměry a vakuové balení pro polovodičové, elektrovakuové a speciální elektrodové díly. Zobrazit produkt →

Aerospace a vysoce spolehlivé spojování

Pájené sestavy, vlnovody a kryogenní části jsou normálně specifikovány jako bezkyslíkaté s limitem obsahu plynu, protože vadný pájený spoj je poté obtížné zkontrolovat. Tyto programy nakupují sledovatelnost šarže a certifikáty, které pojmenovávají metodu za každým číslem.

Ve všech třech případech je požadavek napsán kolem aplikace: pojmenujte citlivé prvky a atmosféru obsluhy, poté zvolte stupeň a formu. Čistota mědi pro polovodičové a vakuové aplikace je otázka kontaminace, nikoli procenta.

Co patří do specifikace nákupu mědi

Šest řádků odstraňuje většinu argumentů při kontrole zboží:

  1. Třída a identita: nominální čistota plus číslo UNS, například C10100 bezkyslíkaté elektronické nebo C11000 elektrolytické houževnaté smola, spolu s řídící normou.
  2. Limit kyslíku a zkušební metoda, která jej stanovuje.
  3. Jednotlivé stropy pro prvky, na které je váš proces citlivý, s pojmenovanou metodou detekce.
  4. Plán odběru vzorků: kde se vzorek odebírá a zda se certifikuje povrchová nebo objemová chemie.
  5. Certifikát o analýze spojený s číslem šarže nebo tepla, takže papírování následuje po kovu.
  6. Tolerance tvaru, na kterých záleží: průměr a oválnost tyče, rovinnost desky, lepení terče, čistota prášku.

Většina nedostatků při nákupu je spíše definitivní než metalurgická: 99,99% nabídka bez uvedené metody, certifikát udávající povrchovou chemii oproti požadavku na objem nebo nejlevnější nabídka 5N, jejíž seznam nečistot zahrnuje šest prvků. Manipulace se vzorky je tichá, protože vývrty provedené s kontaminovaným vrtákem a uložené ve špatné nádobě nebudou představovat šarži.

Dodavatelé s více než dekádou ultračistých kovů mají tendenci dávat stejnou radu: dohodněte se na plánu analýzy před objednávkou, nikoli po neúspěšném certifikátu. Pokud se požadovaná třída nachází mimo standardní katalog, zašlete detail aplikace a cílové limity a požádat o zdokumentovanou odpověď na dosažitelnou čistotu, formu a dodací lhůtu.

Často kladené otázky

Je 99,9% měď dostatečně čistá pro elektrický drát?

Pro běžné stavební práce s dráty, kabely a obecnými přípojnicemi ano. V praxi je limitem kousání vodivost spíše než seznam stopových nečistot. Vodiče, které jsou horké nebo nesou formální požadavky na spolehlivost, se obvykle pohybují na 99,99 % s uvedeným limitem kyslíku.

Lze čistotu mědi zkontrolovat doma?

Pouze pro hrubou náhradu. Magnetický test odděluje ocel od mědi, ale neodhalí nic o čistotě, protože měď je téměř nemagnetická u všech jakostí. Testy hustoty a poškrábání odhalují mosaz nebo pokovený hliník. Nic na této úrovni nerozlišuje části na milion.

Funguje vyšší čistota vždy lépe?

Ne. ETP stroje s kyslíkem jsou lepší a stojí méně, stroje na tellurovou měď jsou lepší než jakýkoli čistý typ a velmi čistá měď je měkká a snadno se při manipulaci poškodí. Čistota spíše vyplývá z aplikace, než aby ji vedla.

Proč dvě laboratoře uvádějí různou čistotu pro jednu šarži?

Pozice vzorku, povrch versus sypký materiál, kalibrační standardy, detekční limity a čištění vzorku – to vše hýbe číslem. Před porovnáním verdiktů porovnejte metody, protože skenování GDMS a čtení XRF z ruky neměří totéž.

Krátká verze

Čistota mědi je specifikace se čtyřmi pohyblivými částmi: jakost, kyslík, stropy nečistot a metoda. Napište všechny čtyři, přivažte certifikát k šarži a procento přestane být marketingovým údajem a stane se technickou kontrolou.

Z tohoto dokumentu vyplývá výběr jakosti, forma materiálu, rutina vzorkování a harmonogram dodávek.

KDO JSME
CRNMC

Ningbo Chuangrun New Materials Co., Ltd. (CRNMC) byla založena v červnu 2012 a má pět výrobních základen po celé Číně. Zaměřujeme se na čištění, tavení, odlévání a zpracování vysoce čistého titanu, niklu, mědi, niobu, kobaltu atd. a poskytujeme celou řadu kovů elektronické kvality, jako jsou vysoce čisté elektrolytické krystaly, ingoty, kované ingoty, prášky a desky.

Náš tým se skládá z průmyslových odborníků a podnikatelského personálu 40 odborníků s metalurgickým vzděláním, z nichž všichni se věnují industrializaci špičkových materiálů.

V současné době společnost dokončila uspořádání svého průmyslového řetězce ultračistých materiálů, aby zajistila kvalitu, včasné dodání a lepší služby zákazníkům.

Všichni zaměstnanci jsou oddaní a motivovaní a těší se na splnění požadavků zákazníků.

CERTIFIKACE
  • CRNMC
  • CRNMC
TISK A MÉDIA